טיפול פסיכולוגי ותרבות

 
 

פעמים רבות לאומנות יש נגיעה בדומה לטיפול פסיכולוגי...

 

* מטופל שעוסק בריצה, המליץ לי על ספר של הסופר היפני הרוקי מורקמי, "על מה אני מדבר כשאני מדבר על ריצה". הסופר משתף אותנו בעיקרון של נפש בריאה בגוף בריא: " ... כשאנחנו מנסים ליצור סיפור באמצעות כתיבה, פורץ ועולה אל פני השטח מעין רעלן שהיה חבוי עד אז ביסוד קיומנו האנושי. סופרים, מי יותר ומי פחות, ניצבים פנים אל פנים אל מול הרעלן הזה, וחייבים לטפל בו במיומנות, מתוך מודעות לסכנות הטמונות בכך. ללא הרעלן הזה אין דרך לקיים תהליך יצירה בעל משמעות של ממש...... במילים אחרות: מעשה האמנות בנוי מעיקרו על יסודות לא בריאים ואנטי-חברתיים. .... אבל אני חושב שמי ששואף להמשיך לכתוב רומנים כמקצוע, ולאורך זמן, חייב לייצר לעצמו מערכת חיסונית המסוגלת לעמוד בפני הרעלן המסוכן (ולעיתים אף הקטלני) הנמצא בתוכו. כך יוכל לטפל היטיב, ואף ביעילות, ברעלן חזק אף יותר.... ליצירת המערכת החיסונית הזאת ותחזוקתה לאורך זמן דרושה אנרגיה לא מועטה, ואת האנרגיה הזאת יש למצוא היכן שהוא. והאם יש מקום אחר לתור בו אחר האנרגיה הזאת מלבד הכוח הבסיסי הטמון בגופנו?"


 לקישור אודות הספר:

 

http://www.text.org.il/index.php?book=10020812

 

 

  •  הסרט: "ארוחת בוקר על פלוטו", של הבמאי ניל ג'ורדן ("משחק הדמעות"). ניתן לצפייה ב-V.O.D  של חברת הכבלים הוט, בסירטי האוזן השלישית.
 

הסרט עוסק בבחור טרנסווסטיל, אשר יוצא למסע בחיפוש אחר אימו האבודה. הגיבור, פטריק, הוא פרי קשר בין הכומר של העיירה (ליאם ניסן), ואימו, עוזרת הבית בבית הכומר, אשר נעלמה לאחר הלידה. פטריק נמסר למשפחה אומנת, אך גדל לצד הכומר כדמות מוכרת בעיירה. פטריק אומר: "יצאתי למסע בחיפוש אחר אימי, אך לבסוף מצאתי את אבי".  לעיתים אנחנו דבקים במטרה כלשהיא, אך עליינו להישאר פתוחים להפתעות שהמציאות מזמנת לנו ולא להישאר נעולים בתבנית החיפוש שיצרנו לעצמנו. פטריק יכל לתת לעצמו לחוות אושר מההתפתחות בקשר עם אביו ולא להישאר נעול רק על העיסוק באימו, אשר ליווה אותו כל חייו. גם טיפול פסיכולוגי עוסק בנושא המפגש בין התבניות של מחשבתינו והמפגש שלהן עם המציאות.

 

 

  •  הספר: "כשהדברים מתפרקים; עצה לבבית לזמנים קשים", מאת פמה צ'ודרון, בהוצאת פראג.  הסופרת עומדת בראש מנזר טיבטי, בקנדה. היא מציגה בפרקים קצרים וקולחים את עקרונות הבודהיזם הטיבטי. אחת התובנות העיקריות של הבודהיזם הטיבטי, קובעת כי הרגעים הקשים בחיינו הם, למעשה, הזדמנויות מיוחדות במינן לחוות את החיים בדרך חדשה ולהתחיל במסע רוחני. טיפול פסיכולוגי מתייחס גם הוא למשבר כאל הזדמנות. 

 

  • הסרט: "החיים החדשים שלי".  סרט דרום קוראני, אוטוביוגרפי, על ילדה בת 9 אשר נמסרת ע"י אביה לבית יתומות במנזר. היחס הצנוע, העדין והאנושי של הצוות והחברות הנוצרת בין הילדות, משאירים לצופה את האפשרות להתמקד בתהליכים הנפשיים אשר עוברים על הילדה.
  •  
  • הספר: "על אי -היכולת לחלום", מאת תומס ה. אוגדן. ספר אנושי, המביא בגובה העיניים את המסע של המטפל להבנת הנפש של המטופל: "בראש ובראשונה, לא הייתי מזהה שום צורת טיפול כפסיכואנליטית אם אינה רואה כיקרת ערך ביותר את אחריותו של הפסיכואנליטיקאי להתנהג בצורה אנושית עם המטופל ועם כל האנשים בחיי המטופל המושפעים ע"י הטיפול".       לקישור לחץ כאן.

 

 

 


 

 

גרסה להדפסה גרסה להדפסה       שליחה לחבר שליחה לחבר